ecogadget.pl

Blog tematyczny o gadżetach, grach, elektronice, technologii oraz IT

Gadżety

Jaka kamerka do samochodu?

Jaka kamerka do samochodu?

Niezależnie od poziomu doświadczenia za kierownicą, niewielka inwestycja w kamerkę samochodową może znacznie poprawić bezpieczeństwo na drodze. Dzięki niewielkim i coraz bardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniom, jesteśmy w stanie na bieżąco rejestrować wszystko, co działo się na drodze podczas naszej jazdy, co może być niezwykle pomocne w różnych sytuacjach.

Sprawdź także:

Jaki uchwyt na telefon do samochodu?

Rodzaje kamer samochodowych

Rynek kamer samochodowych jest niezwykle zróżnicowany. Pierwszym, podstawowym rodzajem jest kamera dashboardowa, czyli tzw. dashcam. Montowana jest najczęściej na desce rozdzielczej bądź przedniej szybie samochodu i służy do rejestrowania obrazu z przodu pojazdu. Drugim typem są kamery cofania, które pomagają kierowcy podczas parkowania. Ich obraz ma charakterystyczną rybie oko, które zapewnia szeroki kąt widzenia z tyłu pojazdu.

Warto poznawać również kamery dwukanałowe, które łączą funkcje obu powyższych typów – rejestrują zarówno obraz z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Ostatnim rodzajem są kamery z sensorem ruchu, które rozpoczynają nagrywanie, gdy wykryją ruch w okolicy samochodu – są więc idealne do monitorowania zaparkowanego samochodu.

Porównanie popularnych modeli kamer do samochodu

Wybór kamerki samochodowej to nie lada wyzwanie, dlatego poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które cieszą się popularnością na rynku.

Pierwszym modelem jest Garmin Dash Cam 56. Jest to niewielka, ale potężna kamera dashboardowa z doskonałą jakością obrazu 1440p. Oferuje także szeroki kąt widzenia 140 stopni, a szereg funkcji bezpieczeństwa, takich jak ostrzeganie o zbliżającym się zderzeniu, sprawiają, że jest to znakomity wybór dla każdego kierowcy.

Kolejnym ciekawym modelem jest Mio MiVue C330, który posiada bardzo jasny ekran 2 calowy. Do tego ma detector ruchu, który uruchamia nagrywanie w przypadku kolizji lub włamania do samochodu.

Transcend DrivePro 230 to z kolei kamera, która oprócz nagrywania obrazu, oferuje również opcję robienia zdjęć w sześciu różnych trybach. Opcja ta poszerza możliwości zastosowania kamery, a dzięki GPS i Wi-Fi możemy łatwo udostępnić i zapisać nagrania.

Zaś Vantrue N2 Pro to kamera dwukanałowa z bardzo dobrą jakością obrazu, nawet w nocy. Obiektyw frontowy nagrywa w bardzo dobrej rozdzielczości 1440p.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerki do samochodu?

Jak w przypadku każdej technologii, kamera do samochodu powinna być wybierana zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Wśród ważnych kryteriów wyboru są:

  • Jakość obrazu – najlepiej wybrać kamerę z rozdzielczością co najmniej 1080p, jednak nowoczesne modele oferują często 4K.
  • Tryb nocy – wiele modeli ma wbudowany tryb nocny, który ułatwia nagrywanie w nocy.
  • Kąt widzenia – szerszy kąt pozwala na nagrywanie więcej elementów otoczenia.
  • Funkcja zapętlania – pozwala na ciągłe nagrywanie przez nadpisywanie najstarszych nagrań.
  • Bateria – kamerki z wewnętrzną baterią mogą nagrywać nawet wtedy, gdy silnik jest wyłączony.
  • Cena – jest zależna od funkcji, jakie oferuje kamera. Nie zawsze najdroższy model będzie elitarny dla twoich potrzeb.

Udostępnij

O autorze

Cześć, jestem Marcin Szczepanik, jestem specjalistą ds. technologii i pasjonatem gadżetów, który z pasją dzieli się wiedzą na ecogadget.pl Moja fascynacja elektroniką, grami, technologią i nowoczesnymi rozwiązaniami IT trwa już od wielu lat, a moje doświadczenie w tej dziedzinie pozwala mi na dogłębne zanurzenie się w świecie innowacji.